Komunikat w sprawie rewitalizacji kaplicy wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w parafii Świętego Krzyża w Lublinie

 

    Przygotowując się do 10 rocznicy rozpoczęcia wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w naszej parafii, pragniemy przystąpić do rewitalizacji naszej kaplicy. To wielkie dzieło, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią przeprowadzi słynny gdański artysta – złotnik i bursztynnik p. Mariusz Drapikowski (znany min. z wykonanych sukienek dla Matki Bożej Jasnogórskiej, a także z rozsianych po całym świecie ołtarzy-tryptyków adoracyjnych). Nasza kaplica zostanie tym samym włączona w dzieło adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji ocalenia rodzin, w ramach tzw. gwiazd na płaszczu Maryi Królowej Pokoju. Dzieło adoracji w intencji rodzin animuje stowarzyszenie Comunita Regina della Pace [czyt. Komunita Redżina della Pacze] współtworzone przez p. Mariusza Drapikowskiego.
    Kiedy wyczuwalne jest na świecie realne zagrożenie wojną, wówczas wiele wspólnot, organizacji  i stowarzyszeń podejmuje modlitwę w intencji pokoju, z myślą jednak, o zaprzestaniu działań militarnych. Szukając rzetelnie przyczyn tych zagrożeń, warto odnieść się do słów św. Jana Pawła II, zawartych w adhortacji „Christifideles laici” (Rzym 1994 r,), w której Papież zwraca uwagę na to, że: „cywilizacja i trwałość narodów zależą od stanu ich rodzin”. 20 lutego 1994 roku, podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański, Ojciec Święty wskazał, że podstępne ataki na rodzinę ze strony współczesnej kultury hedonistycznej, która wbrew wszelkim deklaracjom o prawach człowieka jest w gruncie rzeczy sprzeczna z jego prawdziwym dobrem, można jedynie odeprzeć modlitwą, postem i wzajemną miłością. Odejście od tych warunków skutkuje potwierdzaną w badaniach socjologicznych tendencją współczesnego świata do hołdowania mentalności rozwodowej. Już niemal w każdym państwie wprowadzone zostało prawo i procedury, które maksymalnie ułatwiają uzyskanie rozwodu i to z byle powodu. Pewnego rodzaju nadzieję budzą wyniki badań, które wskazują na fakt, że ludzie, którzy kierują się w życiu wartościami religijnymi znacznie rzadziej podejmują decyzję o rozwodzie pod wpływem pojawiających się życiowych trudności. Podkreśla się, że małżeństwa i rodziny, które wspólnie się modlą, aktywnie uczestniczą w życiu wspólnot duszpasterskich, w znikomym procencie decydują się na rozstanie. A przecież trwałość małżeńska – sakramentalna jest niezwykle ważna, co potwierdza w swoim nauczaniu sam Chrystus i choćby z tego tylko powodu warto o nią walczyć, powierzając z ufnością ten skarb samemu Bogu w modlitwie przed Jego Eucharystycznym Obliczem.
    Zdając sobie sprawę, jak ważna jest każda rodzina, wychodzimy z inicjatywą, by modlić się wzajemnie za siebie, za małżeństwa, za młode pokolenia, które dopiero startują w dorosłe życie, a także ofiarowywać Panu Jezusowi przed Najświętszym Sakramentem wszelkie trudności, nie zapominając przy tym, by dziękować za otrzymane łaski.
     Naczyniem, w którym wystawione będzie Ciało Pańskie do adoracji, a które w sposób szczególny ogniskować będzie modlitwę o pokój w rodzinach, jest specjalnie zaprojektowana monstrancja nawiązująca do wizerunku Świętej Rodziny. Przedstawiać będzie postacie Matki Najświętszej i św. Józefa skupione wokół Chrystusa Eucharystycznego.
    Postać Maryi zostanie wykuta w srebrze starymi technikami złotniczymi, natomiast wizerunek świętego Józefa będzie wykonany z przeźroczystego kryształu – symbolu czystości. W kompozycji monstrancji obraz Świętej Rodziny otaczają srebrne lilie, których symbolikę można odnieść zarówno do Maryi, jak i do świętego Józefa, gdyż są one znakiem dziewictwa i niewinności, miłości i czystości, a także nadziei oraz zwycięstwa. Nieprzypadkowy jest też materiał z jakiego te kwiaty zostały wykonane. Srebro jest bowiem znakiem: czystości, szlachetności i skromności, jak również rycerstwa – jest ikonograficznym symbolem cech świętego Józefa.
    Święty Opiekun Maryi i Jezusa nie jest osobą dominującą w Ewangelii stąd i w monstrancji również przedstawiony jest w sposób delikatny. Ma to podkreślić jak wrażliwe i czyste było wnętrze tego człowieka. Choć w Ewangelii nie ma zapisanego ani jednego słowa, które, wypowiedziałby św. Józef, to wyraźnie widzimy, że jego życie wypełnione było osobą Jezusa. Święty Oblubieniec całkowicie oddał się swemu powołaniu, którym była miłość i troska o Jezusa i Maryję. Przywilej ojcostwa zobowiązywał Józefa do ponoszenia odpowiedzialności za Jezusa oraz pełnienia nad Nim opieki, co odczytuje się również jako wzór do naśladowania przez ojców rodzin. To rodzina jest pierwszą i podstawową komórką życia chrześcijańskiego – często podkreślał św. Jan Paweł II – o którą należy dbać i chronić, tak jak chronił św. Józef.
    Praca nad tą monstrancją – jak stwierdza artysta, p. Mariusz Drapikowski, podobnie jak przy innych realizacjach wychodzących z jego pracowni jest bardziej „pisana” jak ikona niż wykonywana mechanicznie. Poprzedzona jest modlitwą, rozważaniem, dyskusją w zespole projektowo-wykonawczym nad egzegezą i treścią, jaka ma z niej płynąć. Jak pisał Jan Paweł II w „Liście do artystów”: „Kościół potrzebuje sztuki, a sztuka musi sprawiać, aby rzeczywistość duchowa niewidzialna, Boża, stawała się postrzegalna, a nawet pociągająca”. Musi zatem wyrażać to co samo w sobie jest nie wyrażalne, przedkładając na język barw i kształtów to, czego nie da się w sposób prosty opisać i objąć umysłem. Piękno pomaga w modlitwie, bo Bóg jest piękny. Wszystko co stworzył jest nie tylko dobre, ale i piękne. Jeśli tworzymy sztukę, to musi być ona piękna, ponieważ jej zadaniem jest pomoc człowiekowi w zjednoczeniu z Bogiem.
    Koszt wykonania wspomnianej monstrancji i remontu kaplicy wyniesie 150 tys. złotych. To wielka kwota, stąd, aby zebrać potrzebne środki, oprócz tradycyjnych ofiarodawców, pragniemy zaangażować sponsorów, którzy chcieliby złożyć większe datki. Każdy sponsor będzie mógł napisać tzw. „list do Pana Jezusa”, który w złotej tulejce zostanie zamknięty w podstawie monstrancji i pozostanie tam na zawsze. Takich tulejek może być nawet 100. „Listy” te stają się znakiem osobistego wsparcia parafian umożliwiającego nie tylko wykonanie monstrancji, ale również pomocy w przygotowaniu i aranżacji miejsca adoracji Najświętszego Sakramentu. Informacje o projekcie, a także wizualizacja monstrancji, znajdują się na banerach w prawej nawie kościoła.
    Zachęcamy naszych parafian do modlitewnego i materialnego wsparcia tego dzieła. Ufamy, że przyczyni się ono do ratowania rodzin naszej parafii przed rozpadem lub moralnym upadkiem. Będzie to także ostatni etap remontu naszej świątyni po podpaleniu z 2021 r. Niech święta Rodzina – nasz Pan Jezus Chrystus, Jego Najświętsza Matka – Maryja Panna oraz Jej Przeczysty Oblubieniec – święty Józef pomogą nam skutecznie sfinalizować tę wielką inicjatywę. Wszystkim, którzy zechcą włączyć się na różnych płaszczyznach w organizację odnowionego miejsca adoracji w naszym kościele, składamy wielkie „Bóg zapłać”.