3 Zakon Św. Franciszka

Franciszkański Zakon Świeckich

Łatwiej jest żyć i życie jest pełniejsze, jeśli naśladuje się św. Franciszka

Trochę historii…
Założycielką wspólnoty jest s. Marta Żak. W tym roku 14 czerwca odbędzie się jubileusz 10-lecia istnienia wspólnoty, gdyż w 1992 r. ks. bp. Ryszard Karpiński przyjął 17 postulantek do nowicjatu.
1992 r. – przy parafii powstaje wspólnota, jako trzecia w Lublinie obok wspólnoty przy klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów przy ul. Krakowskie Przedmieście i na Poczekajce.

  • Święty Franciszek utworzył ten zakon, aby mogły się w nim uświęcać osoby świeckie. Ma on na celu kształtowanie osobowości w duchu ewangelicznym. Ideałem jest życie według Ewangelii, osiągnięcie spokoju i zadowolenia z dążenia ku najwyższym wartościom.
  • Gromadzimy się regularnie, aby przeżyć i doświadczyć Boga żywego we Mszy Św., wspólnocie sióstr i braci, godnie słuchać Słowa Bożego, które jest dla nas światłem.
  • Czujemy się odpowiedzialni za życie parafii. Jesteśmy do dyspozycji Kościoła lokalnego, gotowi do pomocy w jego działalności. Co drugi tydzień prowadzimy modlitwę różańcową, zbieramy ofiary na cele charytatywne, włączamy się w obsługę Mszy Św., uczestniczymy czynnie we wszystkich uroczystościach i akcjach parafialnych. Poza parafią bierzemy udział w całonocnych czuwaniach w I sobotę miesiąca w kościele p.w. Św. Jozafata w Lublinie, a także uczestniczymy w spotkaniach i adoracjach Stowarzyszeń i Ruchów Katolickich organizowanych w Archikatedrze Lubelskiej oraz spotkaniach franciszkanów świeckich z całego regionu lubelskiego.
  • Szczególnie uroczyście obchodzimy święto Św. Franciszka w dniu 4 października oraz Święto Matki Boskiej Anielskiej w dniu 2 sierpnia, którą Św. Franciszek ustanowił opiekunką Zakonu.